Остеоартроз

Остеоартроз – це дегенеративне захворювання, яке вражає хрящові тканини суглобових поверхонь і призводить до незворотних пошкоджень. Найчастіше остеоартроз виявляється у віці 50-60 років та з віком пацієнтів із цим діагнозом тільки більшає.
Деформівний остеоартроз має місце у тих випадках, коли порушення живлення та від надмірного навантаження руйнується хрящова тканина, і внаслідок цього кожен рух супроводжується больовими відчуттями.
Причини деформуючого остеоартрозу – це:
- малорухливий спосіб життя
- надмірна вага
- вроджена спадкова схильність
- менопауза у жінок (порушуються обмінні процеси)
- порушення в ендокринній системі
- травми хребта, які порушують нервову систему
- інфекції та запалення в тканинах
- порушення обміну речовин з огляду на вік
- переохолодження
- травми суглобів.
Захворювання класифікують за ступенем важкості на 3 рівні:
І ступінь – початкові зміни у синовіальній рідині, хрящовій тканинині. Періодичні больові відчуття.
ІІ ступінь – дегенеративні зміни хряща виражені, на кістці з’являються нарости – остеофіти, обежується об’єм рухів, біль частіша та інтенсивніша.
ІІІ ступінь – виражена деформація опорної поверхні суглоба, хронічний біль, незворотні зміни у будові тканин, різке обмеження рухів порушення опори та ходи.
Зазвичай остеоартроз може уражати будь-який суглоб, тому і симптоми проявляються за цією локалізацією:
- для остеоартрозу кульшових суглобів – характерний біль у стегні, особливо при ходьбі, в стані спокою біль зменшується, іноді рух супроводжується хрустом та ранковою скутістю рухів
- остеоартроз гомілково ступневих суглобів: гостра біль, набряк, накульгування
- остеоартроз колінних суглобів – біль при ходьбі, зміні положення, хруст
остеоартроз плечових суглобів – біль, обмеження рухів, порушення сну.
Остеоартроз належить до вікових захворювань, та це не означає, що лікувати його не варто. Ця хвороба може прогресувати аж до анкілозу – повного знерухомлення суглоба, тому потрібно систематично лікувати остеоартроз та не лише усувати біль анальгетиками, але й відновлювати пошкоджені тканини.
Для цього рекомендоване консервативне лікування, наприклад, фізіотерапія.
Лікувальні вправи допомагають досягти відновлення кровообігу, тонусу м’язів, еластичність зв’язок, відновлення за рахунок цього можна зберегти функціональність суглобів.
Профілактика
Щоб уникнути остеоартрозу потрібно збагачувати раціон продуктами, які допомагають відбудовувати хрящ. Абсолютно протилежну, руйнівну дію на хрящові тканини здійснює алкоголь, цукор, газовані напої.
Для профілактики захворювань суглобів важлива постійна фізична активність та контроль ваги.