Коксартроз

Коксартроз – це один із видів деформуючого артрозу, який локалізується у кульшовому суглобі та поступово знищує хрящову тканину, яка покриває голівку стегнової кістки.
Захворювання розпочинається із змін в структурі хряща. Надмірні фізичні навантаження, порушення кровообігу, запалення призводять до деформації: на хрящовій тканині з’являються мікротріщини та нерівномірні ущільнення, зміни у синовіальній рідині, зменшується суглобова щілина.
Внаслідок цих процесів функціональність суглобу знижується і це призводить до обмеженого руху постійного болю та інвалідності.
Причини виникнення коксартрозу визначають як первинні та вторинні. Деформуючий коксартроз виникає через:
- вивих стегна
- захворювання Легг-Кальве-Пертеса
- запалення кульшового суглобу
- порушення кровообігу в тазу
- травми тазостегнового суглоба, через надлишкову вагу або спортивні навантаження
- порушення обміну речовин
- цукровий діабет
- автоімунні захворювання сполучної тканини
- дисплазія тазостегнового суглоба (порушення кровообігу та інервації)
- похилий вік
На І етапі розвитку захворювання відчутний ниючий біль у суглобі під час або після фізичних навантажень, які швидко минають як тільки настає розслаблення. Іноді біль дещо відлунює у стегно або коліно.
При ІІ ступені коксартроз симптоми має більш виразні – больові відчуття значно інтенсивніші після навантажень та поширюються на стегно та пахову зону. Складно відвести ногу вбік, спостерігається кульгання.
На ІІІ ступені біль стає постійною, різке обмеження рухів.
На IV ступені пацієнт втрачає функціональність ноги повністю, залишається тільки опора з постійним болем, рухи майже відсутні. На цьому етапі захворювання допомогти може лише хірургічне втручання.
Кожен пацієнт задається питанням “Як зняти біль при коксартрозі?”, хоча важливо не лише зняти больові симптоми, але й зупинити прогрес захворювання. Якщо не лікувати коксартроз, він може призвести до анкілозу – повного зрощення стегнової кістки з тазом, а це означає цілковите знерухомлення ноги.
Як лікувати коксартроз вирішує лікар-ортопед. Він проводить детальну діагностику, яка включає огляд та опитування пацієнта, рентгенографію, МРТ та лабораторну діагностику (в крові можна виявити наявність запального процесу).
Можливе призначення консервативного та хірургічного лікування.
При коксартрозі кульшових суглобів призначають ліки для зменшення болю, сповільнення руйнації хрящової тканини та покращення кровообігу.
Окрім медикаментів, ефективними у лікуванні коксартрозу кульшового суглобу є такі методики:
- лікувальний масаж
- ударно-хвильова терапія
- магнітна терапія
- кінезотерапія
- фізіотерапія
- мануальна терапія
При хірургічному втручанні здійснюється ендопротезування – це повна або часткова заміна пошкодженого суглоба.
Профілактика
Як і інші дегенеративні захворювання, деформуючий артроз кульшових суглобів не підлягає повному одужанню. Тому набагато краще не призводити до його виникнення: займайтесь спортом у відповідній інтенсивності та складності навантажень до вашого віку, контролюйте харчування, аби не набрати зайву вагу та уникайте шкідливих звичок.