Гонартроз

Гонартроз – дегенеративне захворювання колінного суглоба. Зміни утворюється у хрящових тканинах через відсутність синовіальної рідини, порушення кровообігу та поступово руйнує структуру суглоба, внаслідок чого порушується рухова та опорна функціональність. Зазвичай гонартроз розвивається після 40 років, в молодшому віці він зустрічається в спортсменів.
Гонартроз виникає під впливом чинників, які класифікують на дві форми:
- Спадковість або вроджені дефекти
- Мікротравми, травми, запальні процеси, хірургічні втручання та вікові зміни (особливо у жінок після менопаузи), надмірні навантаження.
За локалізацією його поділяють на літеральний гонартроз, який утворюється із зовнішнього боку суглоба та медіальний гонартроз – із внутрішньої сторони суглоба.
Гонартроз поділяється на 4 ступеня важкості:
І – коли захворювання помітне на рентгені та виявляються поодинокі остеофіти (нарости на кістках)
ІІ – помітні зони знищених хрящів
ІІІ – деформація суглоба та безліч остеофітів
ІV – руйнація хрящових тканин, деформація і відсутність суглобової щілини.
Від ранніх ступенів з’являється біль у колінах, ранкова скутість, набряк коліна та підвищена температура у зоні запалення, поступово додається обмеження рухових функцій, болісне тертя під час руху та ослаблення м’язів.
Для призначення лікування проводиться детальна діагностика: рентгенографія, УЗД, комп’ютерна томографія та МРТ колінного суглоба.
Лікування гонартрозу полягає у полегшенні больових відчуттів та сповільненні дегенеративних процесів. Це дуже важливо, оскільки без лікування гонартроз розвивається до повного знерухомлення та втрати функції. Що більше прогресує артроз коліна – то більшим стає навантаження на хребет: з’являються деформації хребта, міжхребцеві грижі.
Методики лікування включають зменшення навантаження (корекція способу життя та ваги), фізіотерапію та збільшення рухливості суглоба і медикаменти, які знімають біль та запалення.
Профілактика гонартрозу
Щоб уникнути розвитку захворювання в старшому віці дуже важливо якнайдовше зберігати фізичну активність – підтримувати нормальну вагу у відповідності до параметрів віку та росту, уникати надмірних навантажень, дотримуватись правильного харчування з необхідною кількістю вітамінів та мінералів, зміцнювати імунітет.